Naszymi słowami

Kochane/i,

po blisko dwóch latach pracy z nieukrywaną dumą przedstawiamy Wam pełną polską edycję zbioru opowieści uchodźczyń pt. „Naszymi słowami”. Oryginał został wydany przez berlińską organizację uchodźczyń i migrantek International Women Space.

Niektóre z tych historii już znacie. Słyszeliście je w zeszłym roku w Szczecinie, Krakowie, Warszawie czy na Generatorze Malta w Poznaniu w genialnym wykonaniu grupy teatralnej Rita Baum. Jedna z opowieści towarzyszy nam na wszystkich wyjazdach w formie ulotki. A teraz możecie poznać je wszystkie!

Dlaczego właśnie te historie? Dlatego, że wychodzą poza zwyczajowe oczekiwanie, że opowieść uchodźcy czy uchodźczyni musi być wyłącznie historią tragiczną. Dlatego, że przedstawiają zwykłe kobiety, które mają takie same marzenia, plany i oczekiwania jak my. A wreszcie dlatego, że głos bohaterek tych historii tak rzadko przebija się publicznie.

Zapraszamy do lektury!

Naszymi_słowami

Zbiórka na dworcową szkołę w Brześciu

Na granicy polsko-białoruskiej od zeszłego roku trwa ignorowany przez władze kryzys humanitarny: setkom uciekinierów z Czeczenii, Tadżykistanu i innych byłych republik radzieckich odmawia się możliwości wystąpienia o status uchodźcy.

Dla koczujących na brzeskim dworcu dzieci (i ich mam) Marina Hulia prowadzi szkołę. Osiągnięcia uczniów możecie Państwo podziwiać na stronie Dzieci z dworca Brześć.

Obecnie trwa zbiórka środków na potrzeby dworcowej szkoły. Każda złotówka się liczy!
https://pomagam.pl/szkolamam

Mowa pogardy

Centrum Badań nad Uprzedzeniami ogłosiło dzisiaj nowy raport z badań nad mową nienawiści, będących kontynuacją prac opisanych w podobnym raporcie z 2014 r.

Zwykło się powszechnie uważać, że mowa nienawiści to hejt, z którym stykamy się w Internecie. Poniższe dane wskazują, że jest to zjawisko występujące we wszystkich obszarach: od mediów tradycyjnych po rozmowy prywatne.

O raporcie pisze też Gazeta Wyborcza.

Cały raport można pobrać tutaj. Raport z badań w 2014 r. dostępny jest tutaj.